Amerykański PEN Club krytycznie odnosi się do zarzutów postawionych polskiemu pisarzowi i publicyście Jakubowi Żulczykowi

ŚCIGANIE PRZEZ PROKURATURĘ POLSKIEGO PISARZA, KTÓRY NAZWAŁ PREZYDENTA „DEBILEM”, TO ABUSRD

Amerykański PEN Club krytycznie odnosi się do zarzutów postawionych polskiemu pisarzowi i publicyście Jakubowi Żulczykowi.

25 marca 2021 r.

(Nowy Jork) – Polska prokuratura postawiła zarzuty Jakubowi Żulczykowi – pisarzowi i publicyście, który w mediach społecznościowych nazwał polskiego prezydenta „debilem”. PEN America potępia to niedorzeczne oskarżenie i domaga się jego natychmiastowego wycofania. Przepisy polskiego prawa, penalizujące tego rodzaju „publiczne zniewagi”, to obraza wolności wypowiedzi.

Polina Sadovskaya, dyrektorka programów Eurazji w Amerykańskim PEN Clubie, stwierdziła: „Te zarzuty to niedorzeczne pogwałcenie wolności słowa. Pokazują one, jak niebezpiecznym narzędziem w rękach coraz bardziej opresyjnego polskiego reżimu są przepisy o tzw. «przestępstwach przeciwko czci». W społeczeństwie prawdziwie demokratycznym każdy ma prawo otwarcie krytykować rząd, nawet jeśli debata publiczna bywa czasem nieprzyjemna. Żulczyk nie powinien być ścigany za wyrażanie opinii w mediach społecznościowych; jako publicysta powinien mieć zapewnione prawo do swobodnego wypowiadania się i relacjonowania wydarzeń. Postawione mu absurdalne zarzuty muszą zostać wycofane”.

Niedługo po wyborze Joe Bidena na prezydenta USA polski prezydent Andrzej Duda na krótko wstrzymał się z pogratulowanIem mu zwycięstwa, mylnie przy tym przedstawiając system wyborczy USA. . Za sugerowanie, że zwycięstwo Bidena nie jest pewne, ostro skrytykował prezydenta Jakub Żulczyk, pisząc w mediach społecznościowych: „Andrzej Duda jest debilem”.

Jeśli Żulczyk zostanie skazany, może spędzić w więzieniu nawet trzy lata – jest to najwyższy wymiar kary za publiczne znieważenie prezydenta w Polsce. Badanie przeprowadzone w 2017 r. przez Organizację Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie wykazało, że Polska ma najwięcej przepisów penalizujących przestępstwa przeciwko czci spośród 57 badanych krajów. Amerykański PEN Club uważnie śledzi ataki na wolność wypowiedzi w Polsce, również takie, jak niedawne próby uciszenia głosów artystek na festiwalu filmowym HER DOCS.

tłum. Aleksandra Korzonek

Link do tekstu oryginalnego na stronie Amerykańskiego PEN: https://pen.org/press-release/prosecuting-polish-writer-who-called-president-a-moron-is-absurd/