Medycy na Granicy

Medycy na Granicy to grupa, która jesienią 2021 udzielała pomocy medycznej imigrantom i uchodźcom na Podlasiu. W miesiąc po przekazaniu swoich działań przy granicy polsko-białoruskiej Fundacji PCPM podsumowują projekt i publikują film, w którym uczestnicy i uczestniczki projektu opowiadają o swoich przeżyciach. „To, co przeżyliśmy na granicy stało się dla wielu z nas jednym z najważniejszych doświadczeń życiowych” – mówi Jakub Sieczko, lider grupy.

W okresie od 7 października do 15 listopada Medycy na Granicy udzielili pomocy medycznej 219 osobom – 141 dorosłym i 78 dzieciom. Do szpitala przewieźli 21 pacjentów w najcięższym stanie. Ich najmłodszy pacjent miał rok, pomagali również mężczyznom i kobietom w podeszłym wieku, kobietom w ciąży i po poronieniach.

Do końca życia zapamiętam jak wygląda głód, jak wyglądają osoby, które przez kilka dni nic nie jadły, które nie piły czystej zwykłej wody. Zapamiętam ten moment, kiedy dostali jedzenie. Jedli szybko, łakomie, wielokrotnie przy tym dziękując za to, że mogą coś w końcu zjeść – mówi w filmie Paweł Łukasiewicz, ratownik medyczny. Anna Borkowska, lekarka, nigdy nie zapomni wielkiej ilości dziecięcych rączek, zimnych, widzianych w świetle latarki czołówki, sięgających po wodę. W środku nocy, w lesie. Lekarka Sonia Tencer wspomina udzielanie pomocy wychłodzonemu pacjentowi: Na tym jednym mężczyźnie wszystkie kurtki całej grupy były położone, a jak pytaliśmy, ile on ma lat, to ci ludzie powiedzieli, że nie wiedzą, bo właściwie się nie znają.

Całością akcji Medycy na Granicy zarządzał dziewięcioosobowy sztab: Jakub Sieczko, Agata Bryk, Marcin Janik, Małgorzata Nowosad, Mariusz Cyrulewski, Anna Mazurczak (adwokatka), Mikołaj Łaski, Kaja Filaczyńska i Marek Brzostowicz. Poznali się wiele lat temu – w Związku Harcerstwa Polskiego iw Harcerskiej Szkole Ratownictwa ZHP.
Lekarka Justyna Leszczuk przypomina, że wszyscy powinniśmy pamiętać o tym, że to, w jakim miejscu się urodziliśmy jest niezależne od nas i że kiedyś to my możemy potrzebować pomocy od kogoś, komu będziemy się wydawać inni i obcy.
Innym ludziom chciałbym przekazać, że to że tam ludzie cierpią i umierają to jest prawda. Chciałbym przekazać, żeby uwierzyli nam, którzy widzieliśmy na własne oczy cierpiących ludzi, dorosłych i dzieci. Że ich cierpienie jest rzeczywiste, głębokie i że zasługują na to, żeby podać im rękę – podsumowuje anestezjolog Jakub Sieczko.

“Medycy na granicy” to przede wszystkim lekarze i lekarki, ratownicy i ratowniczki medyczne oraz pielęgniarze i pielęgniarki, a także strażacy. Na granicy dyżurowali: Agnieszka Bajkowska-Adamska, Agnieszka Racka, Agata Bryk, Andrzej Saski, Anna Borkowska, Anna Szałas, Andrzej Dziędziel, Betina Füllbier, Grzegorz Choroszkiewicz, Jakub Borkowski, Jakub Koch, Jakub Sieczko, Jan Świtała, Jaromir Jabłoński, Justyna Leszczuk, Kaja Filaczyńska, Maciej Kasiński, Maciej Kotarba, Magda Szczepańska, Marcin Janik, Marek Brzostowicz, Marek Jędrzejek, Marek Niewolin, Mariusz Cyrulewski, Marta Barycza, Marta Falecka, Mateusz Czepiel, Małgorzata Nowosad, Małgorzata Załuska, Mikołaj Łaski, Olga Stańkowska, Olga Wudecka, Orest Stach, Patryk Chmiel, Paulina Bownik, Paweł Łukasiewicz, Paweł Magdziak, Paweł Podkościelny, Piotr Kołodziejczyk, Sonia Tencer, Tomasz Draczyński, Tomasz Glapiński, Tomasz Socha, Tomasz Sołek i Weronika Bujko-Kiersnowska.

Przydatne informacje:
Wpis z podsumowaniem projektu:
https://www.facebook.com/medycynagranicy/posts/135167662269229
Link do filmku: https://fb.watch/9W6BYGySCd/