Rozstrzygnięcie konkursu na przekład „Wolność myśli – wolność wyrazu”

Sztuka translatorska to Sztuka przez duże S. Mikołaj Gogol mówił, że „Tłumaczenie powinno przypominać szybę, całkowicie przezroczystą, tak aby czytelnik nie zauważał jej istnienia”.

I właśnie w tej trudnej sztuce przekładu rywalizowali uczestnicy zamkniętego konkursu na tłumaczenie utworu literackiego współczesnego pisarza z dowolnego języka na język polski. Zgłaszany do konkursu utwór powinien był być tematycznie związany z hasłem konkursu „Wolność myśli – wolność wyrazu”.

Do konkursu można było nadsyłać przekłady krótkich utworów prozatorskich lub eseistycznych albo przekłady zestawów wierszy.

Dziś poznaliśmy laureatów konkursu organizowanego przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS i Polski PEN Club. Jury w składzie Hanna Karpińska przewodnicząca, Sylwia Siedlecka, Andrzej S. Jagodziński, Leszek Engelking i Adam Pomorski postanowili uhonorować i przyznać następujące nagrody:

II miejsce ex aequo i nagrody po 15 tys. zł:

  • Magda Heydel za przekład utworu Angeli Catrer pt. „Zaklęte okręty. Opowieść wigilijna”,
  • Jan Maria Kłoczowski za przekład utworu Alberta Camusa pt. „Świadek wolności”,
  • Macieja Stroińskiego za przekład utworu Shaloma Auslandera pt. „Przemiana”.III miejsce i nagroda wysokości 10 tys. zł:

Agnieszka Lubomira Piotrowska za przekład utworu Poliny Żerebcowej pt. „Pamiętnik”

Wyróżnienia po 5 tys. zł każde:

  • Sława Lisiecka za przekład utworu Karla Markusa Gaussa, fragment z tomu „Ruhm am Nachmittag”,
  • Joanna Papaj za przekład utworu Jamesa McDonalda pt. „Podążyłem za głosem serca do miejsca między Jerozolimą a Palestyną”.

Serdecznie gratulujemy wszystkim zwycięzcom!