Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego 2025: Podejmij działania dla Andrzeja Poczobuta (Białoruś)
Andrzej Poczobut, głos uciszonych, płaci druzgocącą cenę za swoje niezachwiane zaangażowanie w dążenie do prawdy i sprawiedliwości. Jego uwięzienie, pozbawienie wolności, którą pragnie chronić, prześladowania, którym jest poddany, w przerażający sposób przypominają, do czego są w stanie posunąć się białoruskie władze, aby stłumić sprzeciw. PEN International staje w obronie Andrzeja i wszystkich niesprawiedliwie uwięzionych. Nikogo nie wolno karać za wypowiedzi.
Urtzi Urrutikoetxea, przewodniczący Komitetu ds. Tłumaczeń i Praw Językowych PEN International
21 lutego 2015 r.: Białorusko-polski pisarz, dziennikarz i działacz mniejszościowy Andrzej Poczobut odsiaduje ośmioletni wyrok w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze, pod sfingowanymi zarzutami podżegania do nienawiści i zachęcania do działań zagrażających bezpieczeństwu narodowemu Białorusi. Podczas pobytu w areszcie odmówiono podania Poczobutowi niezbędnych leków na serce i przetrzymywano go w odosobnieniu. Przypadek Poczobuta stał się symbolem represji, jakich doświadczają pisarze i dziennikarze, którzy występują w obronie praw uciskanych mniejszości. PEN International wzywa do jego natychmiastowego uwolnienia, a także do natychmiastowego zapewnienia mu odpowiedniej opieki zdrowotnej. Działaj razem z nami w ramach akcji Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego 2025.
Jak możesz pomóc:
Rzecznictwo
PEN International wzywa władze Białorusi do natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia Andrzeja Poczobuta oraz wycofania wszystkich stawianych mu zarzutów. Do czasu uwolnienia Poczobut powinien przebywać w warunkach spełniających międzynarodowe standardy praw człowieka dotyczące traktowania więźniów, w tym wyprowadzenia z odosobnienia, dostępu do odpowiedniej opieki zdrowotnej i regularnej komunikacji z rodziną i prawnikami.
Prosimy o przesyłanie apeli w tej sprawie na adres:
Minister Spraw Zagranicznych Białorusi: Maksym Ryżenkow
E-mail: mail@mfa.gov.by
Szef Administracji Prezydenta Białorusi: Dmitrij Krutoj
Pierwszy zastępca szefa Administracji Prezydenta Białorusi: Natalya Petkevich
Adres: Pałac Niepodległości, Praspiekt Pieramožcaŭ 12, Mińsk, Minskaja voblasć, Białoruś
Prześlij kopie listu do Ambasady Białorusi w swoim kraju. Adresy ambasad można znaleźć tutaj: https://mfa.gov.by/en/bilateral/belarus/?asd50 .
Prosimy o kontakt z Ministerstwem Spraw Zagranicznych i przedstawicielami dyplomatycznymi na Białorusi i wezwanie ich do poruszenia sprawy Poczobuta rozmowach dwustronnych.
Solidarność
Prosimy o przesyłanie wiadomości solidarnościowych do Andrzeja Poczobuta.
Wiadomości można również wysyłać za pomocą tego formularza.
Media społecznościowe
Rozpowszechniaj informacje o sprawie Andrzeja Poczobuta w mediach społecznościowych. Użyj poniższych przykładowych wiadomości z hashtagami #AndrzejPoczobut, #IMLD i #InternationalMotherLanguageDay, oznaczając @pen_int i @pen_belarus (X), @peninternational (Instagram), facebook.com/peninternational (Facebook) i @peninternational.bsky.social (Bluesky).
Materiały wizualne
Udostępnij tę grafikę w mediach społecznościowych, aby podkreślić wagę sprawy Poczobuta.
Przeczytaj więcej o sprawie Andrzeja Poczobuta:
Informacje z linku:
Andrzej Poczobut, obywatel Białorusi i Polski, był wielokrotnie atakowany przez władze białoruskie za swoje pisma i dążenie do promowania praw mniejszości polskiej w tym kraju. Jako członek zarządu Związku Polaków na Białorusi, Poczobut został aresztowany 25 marca 2021 r. w Grodnie, na zachodzie Białorusi, po nalotach na biura tej organizacji w całym kraju. Następnie przeniesiono go do aresztu w Mińsku i oskarżono o podżeganie do nienawiści na podstawie artykułu 130.3 białoruskiego kodeksu karnego — zarzuty miały związek z relacjonowaniem przez Poczobuta antyrządowych protestów w 2020 r. i jego działalnością na rzecz praw mniejszości, w tym przedstawieniem sowieckiej inwazji na Polskę w 1939 r. jako „aktu agresji”.
We wrześniu 2022 r. Poczobut został przeniesiony do aresztu śledczego w Grodnie i dodatkowo oskarżony o zachęcanie do podejmowania działań zagrażających interesowi narodowemu Białorusi (artykuł 361.3 kodeksu karnego), a potem wpisany na rządową „listę osób zaangażowanych w działalność terrorystyczną”.
Jego proces za zamkniętymi drzwiami rozpoczął się 16 stycznia 2023 r. i zakończył się 8 lutego wyrokiem skazującym na osiem lat więzienia w kolonii karnej o średnim rygorze. Apelacja Poczobuta została odrzucona 26 maja 2023 r., a on sam został przeniesiony do więzienia o zaostrzonym rygorze.
Poczobut, który cierpi na poważne schorzenia, był wielokrotnie przetrzymywany w izolatce i pozbawiany niezbędnych leków na serce. Pomimo wezwań polskich władz do jego uwolnienia, Poczobut nadal pozostaje w więzieniu.
Poczobut jest pisarzem, dziennikarzem, felietonistą, poetą i aktywistą. Jako korespondent polskiego dziennika „Gazeta Wyborcza” współpracował również z mediami białoruskimi. Jego książka z 2013 r. pt. System Białoruś zawiera analizę autokratycznych rządów prezydenta Aleksandra Łukaszenki.
Sytuacja na Białorusi nadal budzi poważne obawy, a ONZ stwierdza, że władze mogły dopuścić się zbrodni przeciwko ludzkości. PEN International i PEN Białoruś z zadowoleniem przyjmują powołanie grupy niezależnych ekspertów w celu zbadania naruszeń, zebrania i zabezpieczenia dowodów oraz zidentyfikowania osób odpowiedzialnych. Według Centrum Praw Człowieka „Wiasna” na dzień 20 lutego 2025 r. przetrzymywanych było co najmniej 1218 więźniów politycznych. Tortury i inne formy złego traktowania zatrzymanych są nadal powszechne I systematycznie stosowane. Kilka osób nadal jest przetrzymywanych w przedłużonym areszcie bez kontaktu ze światem zewnętrznym, w tym pisarz i prawnik Maksim Znak. Według doniesień stan zdrowia laureata Pokojowej Nagrody Nobla Alesia Bialackiego pogorszył się z powodu niewystarczającej opieki zdrowotnej. Władze Białorusi coraz częściej atakują krewnych dysydentów i dokonują nasilonych aktów represji transnarodowych. Wszczęły także co najmniej 104 sprawy karne przeciwko Białorusinom przebywającym za granicą, którzy wzięli udział w obchodach Dnia Wolności w marcu 2024 r.
Aby uzyskać więcej informacji na temat pracy PEN Białoruś – w tym najnowszych raportów i ustaleń monitoringowych – kliknij tutaj.
Aby uzyskać więcej informacji na temat pracy PEN International na Białorusi, kliknij tutaj.
Udostępnij
Dziękujemy za wsparcie Andrzeja Poczobuta. Udostępnij jego historię w mediach społecznościowych, aby zachęcić innych do wyrażenia sprzeciwu wobec tłumieniu wolności prasy.
Uwaga dla redaktorów:
• Aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z Aurélią Dondo, Dyrektorem Regionu Europy i Azji Środkowej w PEN International: Aurelia.dondo@pen-international.org
• W przypadku pytań medialnych skontaktuj się z Sabriną Tucci, Kierownikiem ds. Komunikacji i Kampanii PEN International, Sabrina.Tucci@pen-international.org
