Międzynarodowy Dzień Kobiet 2025: Podejmij działania na rzecz Amandy Echanis (Filipiny)

„Amanda Echanis swoją postawą reprezentuje siłę kobiet, które odważnie sprzeciwiają się niesprawiedliwości. Jej zatrzymanie jest dobitnym przypomnieniem tego, jak rządy uciszają głosy kobiet, aby stłumić ich sprzeciw. Musimy wspierać jej walkę i nagłaśniać jej twórczość, by kobiety takie jak ona mogły nadal mówić to, co myślą”. Judyth Hill, przewodnicząca Komitetu Pisarek PEN International

8 marca 2025: Amanda Echanis, poetka, pisarka, aktywistka, jest przetrzymywana od grudnia 2020 roku, kiedy to została aresztowana wraz ze swoim miesięcznym dzieckiem pod zarzutami często stawianymi osobom oznaczonym czerwoną etykietą [t.j. uznawanym za komunistów, wywrotowców, terrorystów, niezależnie od ich rzeczywistych poglądów i działań]. Echanis konsekwentnie odrzucała zarzuty, twierdząc, że przemawiające przeciwko niej dowody zostały sfabrykowane, ale proces był wielokrotnie opóźniany, co uniemożliwiało jej wykazanie swojej niewinności w sądzie. Pomimo przedłużającego się zatrzymania Echanis nadal pisze.

PEN International wyraża głębokie zaniepokojenie doniesieniami o stosowaniu wobec Echanis sfabrykowanych zarzutów i wzywa rząd Filipin do zapewnienia jej prawa do sprawiedliwego procesu. Organizacja wzywa również do natychmiastowego zakończeniu stosowania praktyki oznaczania osób czerwoną etykietą, a także gróźb i uciszania pisarzy, dziennikarzy i aktywistów. Zachęcamy do podjęcia działań. 

Jak można pomóc:

PEN International wzywa władze Filipin do bezzwłocznego zapewnienia Amandzie Echanis prawa do sprawiedliwego procesu i możliwości wykazania swojej niewinności. Organizacja wzywa również do przeprowadzenia bezstronnego i skutecznego dochodzenia zarówno w sprawie okoliczności aresztowania, jak i w związku z doniesieniem o sfabrykowanych dowodach. PEN International wzywa władze Filipin do zastosowania się do orzeczenia Sądu Najwyższego Filipin i natychmiastowego odstąpienia od praktyki oznaczania niewygodnych osób czerwoną etykietą, która to praktyka pociągnęła za sobą śmiertelne żniwo wśród pisarzy, dziennikarzy i aktywistów zaangażowanych w działalność pokojową.

Solidarność

Prosimy o wysyłanie wiadomości z wyrazami wsparcia do Amandy Echanis. Można je wysyłać za pomocą tego formularza.

Media społecznościowe

Rozpowszechniaj informacje o sprawie Amandy Echanis w mediach społecznościowych. Używaj hashtagów #FreeAmanda Echanis, #IWD25 i #InternationalWomenDay, oznaczając @peninternational (Instagram), facebook.com/peninternational (Facebook) i @peninternational.bsky.social (Bluesky).

Materiały wizualne

Udostępnij tę grafikę w mediach społecznościowych, aby podkreślić, jak ważna jest sprawa Amandy Echanis. Dodatkowe grafiki znajdują się na dole strony.

Przeczytaj więcej o sprawie Amandy Echanis

Poetka, pisarka i aktywistka, Amanda Echanis, jest stale przetrzymywana od czasu aresztowania w domu wraz ze swoim miesięcznym dzieckiem 2 grudnia 2020 r. Echanis została oskarżona o nielegalne posiadanie broni palnej, amunicji i materiałów wybuchowych. To zarzut często stosowany wobec osób oznaczonych czerwoną etykietą lub oskarżonych przez władze rządowe lub związane z nimi podmioty o powiązania z ugrupowaniami komunistycznymi. Echanis kategorycznie zaprzeczyła oskarżeniu i stwierdziła, że ​​władze filipińskie sfabrykowały dowody przeciwko niej.

Pisarka spędziła już ponad cztery lata w areszcie, a jej rozprawy sądowe były wielokrotnie odraczane, co stanowi naruszenie prawa międzynarodowego, w tym prawa do rzetelnego procesu obejmującego prawo do wysłuchania bez zbędnej zwłoki, co jest szczególnie ważne w przypadku osób, którym odmówiono zwolnienia za kaucją.

Echanis jest córką Randalla „Ka Randy” Echanisa, działacza walczącego o prawa pracowników wiejskich, który został aresztowany w 1990 roku pod tym samym zarzutem. Pisarka przed ukończeniem drugiego roku życia wraz z rodzicami mieszkała w areszcie śledczym, w wyniku czego zyskała w kraju miano najmłodszej więźniarki politycznej w tamtym czasie. Sprawa przeciwko „Ka Randzie” została umorzona w 1992 roku, ale w sierpniu 2020, zaledwie kilka miesięcy przed aresztowaniem pisarki, jej ojciec został brutalnie zamordowany – okoliczności tego zajścia pozostają niewyjaśnione.

Echanis jest autorką kilku dzieł literackich. W 2023 roku opublikowała zbiór wierszy i esejów z więzienia zatytułowany Binhi ng Paglaya (Ziarna wyzwolenia) i otrzymała stypendium Southeast Asian Translation Mentorship 2023, ustanowione przez The Seams we współpracy z Ethos Books, które wspierają tłumaczenia filipińskiej poezji przez Echanis. W 2024 roku pisarka wzięła udział w prestiżowym warsztacie kreatywnego pisania, Palihang Rogelio Sicat, nazwanym na cześć znanego filipińskiego powieściopisarza Rogelio Sicata. Istnijące od 1984 roku warsztaty odbyły się wówczas po raz pierwszy w formie hybrydowej, by przebywająca w więzieniu Echanis mogła wziąć w nich udział. 

Aby uzyskać więcej informacji na temat pracy PEN International na Filipinach, kliknij tutaj.

Udostępnij

Dziękujemy za wsparcie Amandy Echanis. Udostępnij jej historię w mediach społecznościowych.

Uwaga:

Aby uzyskać więcej informacji, można skontaktować się z Rossem Holderem, szefem regionu Azji i Pacyfiku w PEN International: Ross.Holder@pen-international.org.

W razie pytań związanych z mediami napezy pisać do Sabriny Tucci, kierownika ds. komunikacji i kampanii PEN International, Sabrina.Tucci@pen-international.org.