Serhij Żadan spotka się z polskimi czytelnikami

Serdecznie zapraszamy na warszawskie spotkanie z wybitnym ukraińskim pisarzem, Człowiekiem Roku Gazety Wyborczej, Serhijem Żadanem.

Spotkanie odbędzie się 17 sierpnia o godz. 19.00 na scenie plenerowej Teatru Studio na placu Defilad. Rozmowę poprowadzi Marek Radziwon, następnie Serhij Żadan zaprezentuje swoje wiersze.

Następne spotkania zaplanowane są w Krakowie, gdzie 18 sierpnia o godz. 18.00 rozmowę z Serhijem Żadanem poprowadzi Małgorzata Nocuń (w Pałacu Potockich) i Lublinie, gdzie 20 sierpnia o godz. 17.00 Serhij Żadan spotka się z czytelnikami w klasztorze oo. Dominikanów.

Podczas wszystkich trzech spotkań, za pośrednictwem Stowarzyszenia Czajnia, prowadzona będzie zbiórka pieniędzy na zakup samochodów niezbędnych służbom ratowniczym walczącego Charkowa.

Będzie również możliwość kupienia książek autora.

Serhij Żadan – poeta, pisarz, aktywista, tłumacz, członek punkowego zespołu Żadan i Psy – jest świetnie znany polskim czytelnikom. Po polsku ukazały się jego tomiki wierszy Historia kultury początku stulecia, Drohobycz, Etiopia i Antena oraz siedem powieści: Big Mac, Depeche Mode, Anarchy in the UKR, Hymn demokratycznej młodzieży, Woroszyłowgrad, Mezopotamia i Internat. Jest laureatem Literackiej Nagrody Europy środkowej Angelus, Nagordy „Mosty Berlina”, Nagrody im. Josepha Conrada, Nagrody im. Hannah Arendt i wielu innych wyróżnień. Otrzymał tytuł „Człowieka roku” przyznawany przez „Gazetę Wyborczą”, zaś PAN zgłosiła go to Literackiej Nagrody Nobla. Żadan mieszka na stałe w Charkowie, gdzie przebywa od początku wojny.

Patronem medialnym wydarzenia jest Polski PEN Club, Gazeta.pl oraz Książki. Magazyn do Czytania.