Współpraca międzynarodowa

Polski PEN Club należy do Międzynarodowej Federacji P.E.N. (PEN International). Federacja organizuje doroczne Kongresy Światowe oraz spotkania poszczególnych komitetów, w których biorą udział także polscy delegaci.

Już w 1925 r. – pierwszym roku istnienia Polskiego PEN Clubu Tadeusz Boy-Żeleński i Jarosław Iwaszkiewicz reprezentowali nas na Trzecim Kongresie w Paryżu, a w 1930 r. Światowy Kongres P.E.N. odbył się w Warszawie.

Ponownie Polski PEN Club był gospodarzem 66. Światowego Kongresu P.E.N., który odbył się w roku 1999 pod hasłem „pożegnanie XX wieku”.

Udział polskich delegacji w Światowych Kongresach P.E.N.:

W 2017 roku odbył się 83. Światowy Kongres PEN we Lwowie, Polski PEN Club reprezentowali: Adam Pomorski, Anna Nasiłowska, Halina Cieplińska.

W 2018 roku na 84. Światowym Kongresie PEN w Pune w Indiach, Polski PEN Club reprezentowały: Anna Nasiłowska i Halina Cieplińska – sprawozdanie.

W 2019 roku 85. Światowy Kongres PEN odbył się w Manili, delegaci z Polskiego PEN Clubu nie byli obecni.

W 2020 roku 86. Światowy Kongres P.E.N., ze względu na pandemię, odbył się jedynie online – sprawozdanie Sekretarz Polskiego PEN Clubu Haliny Cieplińskiej-Bitner.