Głos Polskiego PEN Clubu po ataku na Salmana Rushdiego


Brutalny atak na Salmana Rushdiego, który został poważnie zraniony nożem tuż przed swoim wystąpieniem w Chautauqua Institute w stanie New York, jest wstrząsem dla międzynarodowego środowiska pisarzy i czytelników. Akty przemocy wobec pisarzy, bez względu na ich bezpośrednie motywy, zawsze są zamachem na wolność słowa i wyrazem strachu przed zawartą w literaturze mocą łączenia ludzi i budowania demokratycznej przestrzeni porozumienia.

W wielu miejscach świata, także w bliskich nam Ukrainie i Białorusi, pisarze narażeni są na przemoc w wyniku wojny czy państwowego terroru. Dlatego atak na autora, którego twórczość jest jednym z najmocniejszych głosów przeciwko ograniczaniu wolności wyrazu przez systemy polityczne i ideologie, jest incydentem tak bardzo poruszającym i bolesnym. Życząc Salmanowi Rushdiemu jak najszybszego powrotu do zdrowia, Polski PEN Club z całą mocą staje po stronie wartości, które wyraża jego pisarstwo i postawa.

By ActuaLitté – Salman Rushdie – Le Livre sur la Place 2018, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=73179786