Białoruscy wydawcy w czasach pogromu

Polski PEN Club zaprasza na spotkanie

Białoruscy wydawcy w czasach pogromu

w cyklu

Gościnna Warszawa – literatura białoruska

Gośćmi spotkania będą

Andrej Januszkiewicz

Paweł Barkouski

Rozmowę poprowadzi

Beata Stasińska

Spotkanie odbędzie się z udziałem publiczności
w poniedziałek 15 maja

w auli Domu Literatury w Warszawie,
Krakowskie Przedmieście 87/89.

Początek o godzinie 18.

Spotkanie odbędzie się w języku białoruskim i polskim.

Transmisja spotkania będzie dostępna na stronie facebookowej Polskiego PEN Clubu, nagranie zostanie udostępnione na kanale YouTube Polskiego PEN Clubu.

Osoby ze szczególnymi potrzebami proszone są o kontakt z organizatorem spotkania.


BIAŁORUSCY WYDAWCY W CZASACH POGROMU 

Po wydarzeniach z sierpnia 2020 roku kilkanaście wydawnictw musiało opuścić Białoruś. Władze bezwzględnie tępią niezależne inicjatywy wydawnicze. Likwidacji oficyn towarzyszą specyficzne „czystki” – usuwanie z księgarń i bibliotek książek nielojalnych autorów. Książki w języku białoruskim wzbudzają czujność organów bezpieczeństwa. W reakcji na ostre represje władz niezależne wydawnictwa działają za granicą: w Polsce, w Czechach, Wielkiej Brytanii i innych krajach. Literatura białoruska istnieje dziś i dociera do czytelników głównie dzięki zaangażowaniu Białorusinów w kulturę niezależną.

Andrej Januszkiewicz – białoruski historyk i wydawca. W 2014 roku założył własne wydawnictwo, a w 2022 został aresztowany jako wydawca literatury „ekstremistycznej”. W jego oficynie ukazało się blisko 200 książek w języku białoruskim: od przekładów laureatów Nagrody Nobla po literaturę popularną (np. Harry’ego Pottera). Człowiek, który sprawił, że literatura białoruska pozbyła się odwiecznego kompleksu niższości.  Od 2022 roku rozwija działalność wydawniczą na emigracji w Warszawie. Wkrótce nakładem wydawnictwa „Januszkiewicz” ukażą się książki Stephena Kinga po białorusku.

Paweł Barkouski – białoruski filozof, badacz, organizator i uczestnik niezależnych inicjatyw kulturalnych i edukacyjnych, m.in: Kolegium Białoruskiego, Uniwersytetu Latającego, Białoruskiego Festiwalu Książki Intelektualnej „Pradmova”. Autor, publicysta, tłumacz i wykładowca.