NOBLIŚCI ZABIERAJĄ GŁOS W SPRAWIE ALESIA BIALACKIEGO

PONAD 100 NOBLISTÓW WŁĄCZA SIĘ DO KAMPANII PEN INTERNATIONAL W SPRAWIE LAUREATA POKOJOWEJ NAGRODY NOBLA ALESIA BIALACKIEGO

21 maja 2023 r. PEN International, organizacja na rzecz wolności ekspresji literackiej, opublikowała list podpisany przez 103 laureatów Nagrody Nobla, na znak solidarności z Alesiem Bialackim, pisarzem, obrońcą praw człowieka, zdobywcą Pokojowej Nagrody Nobla i członkiem PEN, potępiający brutalne, nieustające i systematyczne tłumienie niezależnych głosów. Na tę datę przypada Międzynarodowy Dzień Solidarności z Więźniami Sumienia w Białorusi. O akcji solidarnościowej pisze dziennik The Guardian.

,,My, niżej podpisani laureaci Nagrody Nobla, wzywamy do natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia naszego Kolegi – pisarza, obrońcy praw człowieka, zdobywcy Pokojowej Nagrody Nobla i członka PEN, Alesia Bialackiego.

Aleś Bialacki poświęcił życie promowaniu demokracji i praw człowieka w Białorusi. Miał odwagę ogłosić prezydenta Alaksandra Łukaszenkę odpowiedzialnym za jego brutalne, nieustające i systematyczne tłumienie głosów niezależnych. Płaci za to najwyższą cenę: dziesięć lat więzienia na podstawie sfabrykowanych oskarżeń.

Bialacki jest symbolem nadziei i inspiracją dla obrońców praw człowieka na całym świecie, co zasługuje na uznanie. Tymczasem znalazł się za kratami wraz z pięcioma innymi osobami ze ośrodka praw człowieka ,,Wiasna”, który założył właśnie w celu wspierania tych, którzy są przedmiotem nękania i represji przez władze białoruskie.

W grudniu 2022 r. Bialackiemu zakazano wygłoszenia mowy podczas uroczystości przyjęcia przyznanej mu nagrody Pokojowej Nobla w Oslo, gdzie pozdrawiano go jako snop światła dla regionu i poza nim.

Świat zasługuje na to, by usłyszeć głos Bialackiego.

Stajemy w jednym szeregu z Bialackim i jego współpracownikami z ,,Wiasny” – Marfą Rabkową, Walentynem Stefanowiczem, Uładzimirem Łabkowiczem, Leanidem Sudalenką, Andrejem Czapiukiem – i apelujemy o jak najszybsze uchylenie wydanych na nich wyroków skazujących.

Stajemy u boku licznej rzeszy pisarzy, dziennikarzy, pracowników kultury, obrońców praw człowieka i obywateli Białorusi, którzy odsiadują wieloletnie kary więzienia jedynie za to, że w sposób pokojowy wyrażają swoje poglądy i mówią prawdę rządzącym.

Stajemy razem z nieustraszonym narodem białoruskim, nieustającym w walce za należne mu prawa człowieka.

My również, jak to ujął sam Bialacki, wierzymy, że po zimie zawsze przychodzi wiosna.

Podpisali:

26 laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie chemii;

10 laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii;

13 laureatów literackiej Nagrody Nobla: Swiatłana Aleksiewicz, J.M. Coetzee, Annie Ernaux, Louise Gluck, Abdulrazak Gurnah, Kazuo Ishiguro, Elfriede Jelinek, Patrick Modiano, Herta Muller, Orhan Pamuk, Wolye Soyinka, Olga Tokarczuk, Mario Vargas Llosa;

31 laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny;

5 laureatów Pokojowej Nagrody Nobla: Shirin Ebadi, Dmitrij Muratow, Maria Ressa, Oscar Arias Sanchez, Juan Manuel Santos;

18 laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki