KONSTYTUCJA – KRONIKA KATASTROF

Polski PEN Club zaprasza na spotkanie

Konstytucja – kronika katastrof

w cyklu

Gościnna Warszawa – literatura białoruska

Rozmowę z Hanną Yankutą

białoruską poetką i tłumaczką,

autorką tomu Konstytucja/Geologia

poprowadzi

Joanna Bernatowicz

Spotkanie odbędzie się z udziałem publiczności
w poniedziałek 12 czerwca

w auli Domu Literatury w Warszawie, Krakowskie Przedmieście 87/89.

Początek o godzinie 18.

Wieczór będzie transmitowany na stronie facebookowej Polskiego PEN Clubu, nagranie zostanie udostępnione na kanale YouTube Polskiego PEN Clubu.

Osoby ze szczególnymi potrzebami proszone są o kontakt z organizatorem spotkania.


KONSTYTUCJA – KRONIKA KATASTROF. Spotkanie wokół tomiku Hanny Yankuty Konstytucja/Geologia. Konceptualna książka, napisana na marginesach białoruskiej konstytucji, to jeden z najbardziej udanych i nieoczekiwanych debiutów w białoruskiej poezji współczesnej. Ze względów cenzuralnych istnieje w dwóch postaciach – różniących się okładkami i tytułem. Z autorką porozmawiamy o metaforach pozwalających łączyć tak odległe sfery jak poezja i ustawa zasadnicza, i o białoruskim „czasie zastygłym”.  

Hanna Yankuta – białoruska pisarka, tłumaczka m.in. z języków polskiego i angielskiego, badaczka literatury. Przekładała na język białoruski m.in. Jane Austen, Charlesa Dickensa, Kazuo Ishiguro, Sally Rooney, poezje Johna Keatsa, Edgara Allana Poego, Bolesława Leśmiana, Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej, Adama Mickiewicza, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. W 2018 roku zadebiutowała jako autorka książek dla dzieci. Stypendystka „Gaude Polonia” (2012, 2021). Zbiór Konstytucja/Geologia ukazał się w 2022 roku. Obecnie jest stypendystką pierwszej edycji Rezydencji Literackiej im. Janiny Katz w Krakowie.