Wolne Słowo Białoruskie: Mikita Najdzionau

Nowa postać w cyklu „Wolne Słowo Białoruskie” – wspólnym projekcie Polskiego PEN Clubu i Białoruskiego PEN, przybliżającym sylwetki prześladowanych pisarzy, dziennikarzy, tłumaczy i badaczy literatury – ludzi, którzy współtworzą kulturę literacką Białorusi, bronią wolności słowa, języka ojczystego i są jego mistrzami. Chcemy, aby w godzinie próby byli pewni naszej solidarności. Prawa człowieka są takie same dla wszystkich – stając w ich obronie, walczymy o wspólną wolność.

Mikita Najdzionau

Poeta, muzyk, tłumacz, autor tomu poezji „Razwitancy” (2016), były wokalista i frontman grupy „Churma”, tekściarz współpracujący z wieloma wykonawcami i zespołami białoruskimi. Założyciel i gospodarz cyklu quizów muzycznych „SamShazam”.

Zwycięzca Konkursu literackiego dla młodzieży „Dni poezji białoruskiej i szwedzkiej” w Pińsku (2007), laureat Nagrody „Złoty apostrof” czasopisma „Dziejasłou”, nominowany do nagrody „Debiut” za wiersze ze swojego pierwszego zbioru poezji „Razwitancy”. Przetłumaczył na język białoruski 16 piosenek zespołu The Beatles i wiele innych światowych przebojów.

Mikita Najdzionau jest przetrzymywany w areszcie śledczym nr 8 w mieście Żodzino conajmniej od marca 2023 roku. Według wstępnych informacji chodzi o zarzuty z art. 342 kodeksu karnego („Organizacja i przygotowanie działań, które poważnie naruszają porządek publiczny lub aktywny udział w takich działaniach”) w związku z udziałem w pokojowych protestach przeciwko sfałszowanym wyborom w 2020 roku.

Mikita Najdzionau