Wolne Słowo Białoruskie – wyślij kartkę na Święta!

W dni świąteczne zapraszamy do wysyłania kartek i listów z życzeniami do tych, o których przypominamy w cyklu „Wolne Słowo Białoruskie„. Jest to cykl publikacji Polskiego PEN Clubu i Białoruskiego PEN, przybliżający sylwetki prześladowanych pisarzy, dziennikarzy, tłumaczy i badaczy literatury – ludzi, którzy współtworzą literacką kulturę Białorusi, bronią wolności słowa, języka ojczystego i jego mistrzów. Chcemy, aby w godzinie próby byli pewni naszej solidarności. Chcemy też, by świat o nich pamiętał. Prawa człowieka są takie same dla wszystkich – stając w ich obronie walczymy o wspólną wolność.

Dla osób przebywających w więzieniu każdy kontakt ze światem jest nieocenionym wsparciem, a mała kartka potrafi rozświetlić koszmarną codzienność.

Pocztówkę do kolonii karnej czy aresztu wysłać można online za pośrednictwem Warsztatu Pocztówek Solidarności – jest to serwis, którego współpracownicy wydrukują listy, włażą je do kopert i wyślą pocztą już w Białorusi.

Można także działać samodzielnie. Należy mieć świadomość, że listy do więźniów i więźniarek są ściśle cenzurowane. Przesyłki, które zdaniem więziennej administracji zawierają „niewłaściwe treści”, nie docierają do adresatów. Podobnie dzieje się z listami napisanymi w językach obcych, nawet jeśli adresat/adresatka swobodnie się nimi posługują. Osobom, które nie znają białoruskiego czy rosyjskiego z pomocą przychodzą popularne translatory internetowe, jak choćby Google czy DeepL. Nie jest to może rozwiązanie idealne, ale skuteczne. Pozostaje przykleić znaczek, wpisać adres i wysłać list, licząc na to, że nasze słowa sprawią drobną radość osobom odbywającym niesprawiedliwe wyroki.

Podajemy adresy zaledwie garstki więźniów politycznych osadzonych w ośrodkach odosobnienia w Białorusi, pamiętając o tym, że na dzień 18 grudnia 2023 roku jest ich 1467 osób. Z ich historiami można zapoznać się na stronie Polskiego PEN Clubu oraz na stronie Centrum Obrony Praw Człowieka Viasna.

Andrzej Poczobut – Андрэю Станіслававічу Пачобуту, ПК № 1, 211440, вул. Тэхнічная, 8, г. Наваполацк

Valeryja Kaściuhova – Касцюговай Валерыі Барысаўне, 246035 Антошкіна, д 3, г.Гомель

Andrej Kuźnieczyk – Андрэю Аляксеевічу Кузнечыку, ПК № 1. 211440, г. Наваполацк, вул. Тэхнічная, 8

Tacciana Wadałażskaja – Таццяне Валер’еўне Вадалажскай, Папраўчая ўстанова адкрытага тыпу № 1. 224025, г. Брэст, вул. Беларуская, 84а.

Andrej Akuszka – Андрэю Анатолевічу Акушку, ПК № 22. 225295, Брэсцкая вобласць, г. Івацэвічы, ст. Даманава, а/с 20.

Łarysa Sczcyrakowa – Ларысе Фёдараўне Шчыраковай, ПК № 4. 246035, г. Гомель, вул. Антошкіна, 3

Dźmitryj Haławacz –Дзмітрыю Валер’евічу Галавачу, СІЗА № 3, вул. Кніжная, 1а, 246003, г. Гомель.

Jauhien Burło – Яўгену Бурло, СІЗА № 3, вул. Кніжная, 1а, 246003, г. Гомель

Andrej Jaremczyk – Андрэю Ярэмчыку, СІЗА № 3, вул. Кніжная, 1а, 246003, г. Гомель